Elegant Lighting 9603W14FG/RC Royal Cut Crystal
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
Elegant lighting 9603w14fg monarch 3-light crystal wall sconce, finished in French gold with clear crystals elegant lighting 9603w14fg features: base finish: French gold with clear crystal choose from royal cut, elegant cut, Swarovski Spectra or Swarovski elements crystal types: royal cut- a combination of high quality, lead-free, machine cut and polished crystals, and full-lead machine-cut crystals, whose appearance rivals that of a more expensive chandelier crystal elegant cut- elegant cut crystals consist of 30% high quality full-lead machine-cut crystal that is above industry standards. It possesses sharp faceting polished to a visual radiance Swarovski Spectra- beautiful and reliable quality crystal by Swarovski elements- an exercise in technical perfection, Swarovski elements crystal meets all standards of perfection. It is original, flawless and brilliant, possessing lead oxide in excess of 33%. made in Austria, each facet is perfectly cut and polished by machine to maintain optical purity and consistency (3) 60-watt candelabra base bulbs (not included)hanging WEIGHT 10 product dimensions: 18 inch h x 14 inch W x 9.5 inch ext. from the elegant lighting monarch collection elegant lighting, headquartered in Philadelphia, pa, is a premium designer of crystal lighting. Since its inception in the year 2000, elegant lighting has made innovative strides in crystal lighting design, that resulted in them becoming the fastest-growing crystal lighting Company in the industry. Elegant lighting actively ensures, throughout every step of production, that the lighting you purchase is a beautiful piece of art, and that it graces your home or business with its sheer perfection.
  • Finish: French Gold, style: Crystal
  • Type of bulb: candelabra, wattage: 60
  • Length: 9.50in, width: 14.00in, height: 18.00in.Royal cut clear Crystal monarch 3-light Crystal wall sconce
UPC 848145078153
Color French Gold
Voltage 120 Volts
Room Type Living Room
Brand Name Elegant Lighting
Model Name Monarch
Style Name Traditional
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 12 Pounds
Shade Color Clear
Switch Type Standard
Finish Types Wood
Manufacturer Elegant
Model Number 9603W14FG/RC
Power Source Corded Electric
Material Type Wood
Mounting Type Up Lighting
Warranty Type Limited
Item Type Name Monarch Collection 3-Light 14" French Gold Wall Sconce With Clear Royal Cut Crystal